Brukarstwo - fachowcy z całej Polski do Twoich usług

Brukowane alejki – przygotowania do zmian w ogrodzie

5 March 2013 19:40


VN:F [1.9.20_1166]

Zacznijmy jednak od początku, gdyż zanim zabierzemy się za pracę, musimy określić, jaki cel zamierzamy osiągnąć. Sposób układania kostki, jej grubość i rodzaj podłoża zależy bowiem od tego, czy zamierzamy wykonać z niej alejkę, taras, czy też drogę do garażu. My zajmiemy się układaniem alejek w ogrodzie, a do tego celu najlepiej sprawdzi się kostka o grubości 4 cm.

Niewątpliwie bardzo duże znaczenie ma określenie rozmiarów naszych alejek. Trzeba koniecznie wziąć przy tym pod uwagę wielkość ogrodu, aby nie przesadzić z ilością kostki, co może skończyć się tym, że zabraknie miejsca na nasadzenia. Pamiętajmy także o tym, że chodnik nie powinien być zbyt wąski, gdyż poruszanie się po nim ma być przyjemnością, a nie gimnastyką. Najbardziej optymalne wymiary to około 90-120cm, choć oczywiście można je nieco zmniejszyć lub zwiększyć, dostosowując do wielkości ogrodu.

Kolejnym krokiem jest oczywiście wybór kształtu ścieżek oraz rodzaju kostki. Oferta w sklepach budowlanych jest naprawdę duża. Kostki mogą być zupełnie standardowe, o prostych krawędziach, w kształcie prostopadłościanu lub mieć niespotykane, oryginalne kształty, a nawet faliste brzegi. Te ostatnie sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich ogrodach, gdyż optycznie zwiększają ich powierzchnię. W przypadku wyboru odcienia kostki warto kierować się kolorystyką altanek lub innych elementów ozdobnych, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamętu. Na pewno ciekawie wygląda połączenie dwóch kolorów, które pozwala zaznaczyć krawędzie ścieżek.

Narzędzia niezbędne do ułożenia kostki dostaniemy w każdym sklepie budowlanym, a są to: taczka i łopata, gumowy młotek, sznurek, metrówka, poziomica, drewniane paliki, cienkie listwy, opcjonalnie szlifierka do cięcia kostki. Niezbędne materiały to oczywiście kostka brukowa, a oprócz niej także cement, piasek i ewentualnie gruz do utwardzenia podłoża. Po poczynieniu odpowiednich przygotowań można zabrać się za układanie kostki w naszym ogrodzie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by samemu wykonać tą pracę, zawsze możemy powierzyć ją profesjonalnej ekipie brukarskiej. Jest wiele firm które oferują usługi brukarskie. W wyszukaniu tej sprawdzonej i polecanej pomoże serwis Ekipabrukarska.pl


Napisz komentarz o firmie poniżej :

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.