Brukarstwo - fachowcy z całej Polski do Twoich usług

Pielęgnacja alejek z kostki brukowej

11 February 2013 08:18


VN:F [1.9.20_1166]

Piękne ciągi spacerowe z kostki brukowej to nie tylko zaleta dobrze dobranych materiałów i profesjonalnego ułożenia, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Kilka prostych zabiegów pozwoli utrzymać je w doskonałej kondycji, zapewniając elegancki wygląd i pełną funkcjonalność.

Alejki z kostki nie wymagają wielu działań – wystarczy regularnie je zamiatać, a jeżeli jest taka potrzeba – przemywać i spłukiwać wodą. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej, która z łatwością usuwa wszystkie zanieczyszczenia. Ułożona kostka będzie również wymagała systematycznego uzupełniania spoin, które wykruszają się na łączeniach poszczególnych elementów. Regularne kontrolowanie ich stanu zabezpiecza alejkę przed zarastaniem (np. trawami), a jednocześnie utrzymuje wszystkie elementy w odpowiednim położeniu, przeciwdziałając ich przesuwaniu.

Czyszczenie zabrudzeń

Kostkę brukową można myć wyłącznie wodą, jednak czyszczenie jej z wykorzystaniem specjalnych preparatów daje możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed niekorzystnymi zjawiskami. Odpowiednio dobrane środki chemiczne chronią powierzchnię nie tylko przed poplamieniem, zabrudzeniem, pojawieniem się grzybów i mchów, ale również impregnują ją. Kostka pokryta impregnatem jest bardziej odporna na wodę (jej nasiąkliwość spada o ok. 10%), a mniejsza ilość wchłanianej wilgoci skutkuje lepszą odpornością na mróz (nawet do ok. 50%). Impregnat tworzy również na kostce dodatkową powłokę, zabezpieczając ją przed ścieraniem wierzchniej warstwy i pozwalając zachować estetyczny wygląd na dłużej. Niektóre z preparatów impregnujących pozwalają również podkreślić i zintensyfikować barwę kostki.

Wykwity

Na nowych kostkach mogą pojawiać się wykwity wapienne, najczęściej wyglądające jak szary nalot lub jasne przebarwienie. Powodują je naturalne procesy fizykochemiczne zachodzące w kostce i nie są one wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub niskiej jakości materiału. Nie wymagają również specjalnych zabiegów – zazwyczaj są zmywane przez deszcz po kilku, kilkunastu miesiącach od położenia alejki. Można je również usuwać z zastosowanie odpowiednich środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia kostki brukowej.


Napisz komentarz o firmie poniżej :

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.